ТЕМА: Теорема Піфагора
Перпендикуляр і похила
МЕТА: систематизувати знання , уміння і навички учнів щодо вивченої теореми. Вчити застосовувати згадану теорему та наслідки з неї до розв’язування задач. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість. Виховувати культуру математичного запису і мовлення.
ПЛАН: 1) Перевірка домашньої роботи.
2) Цікаві відомості з історії.
3) Математичний диктант.
4) Розв’язування задач за малюнками.
5) Розв’язування текстових задач.
6) Повідомлення про важливість теореми Піфагора.
7) Підсумок уроку; домашнє завдання.
ХІД УРОКУ:
1. Перевірка домашньої роботи.
№141.
1) – катет, см
2) – гіпотенуза, см.
№144.
Дано: – прямокутний;
см;
Знайти: ; ; .
Розв’язання.
Нехай см – коефіцієнт пропорційності, тоді (см), а (см). Так як периметр 80 см, то (см). За теоремою Піфагора маємо рівняння
;
;
;
;
;
;
;
; ,
1) см; см; – не задов.
2) см; см; см.
Відповідь: 34 см; 16 см; 30 см.
№145.
Дано: (=90º);
см;
см;
Знайти: ; ; .
Розв’язування. см; см;
;
;
см;
см;
см.
Відповідь: 10 см; 8 см; 6 см.
№166.
Дано: ; – похилі
– проекція на
см; см
45º.
Знайти: .
Розв’язання.
(см)
– рівнобедрений прямокутний, тому см.
За теоремою Піфагора
;
(см)
Відповідь: см.
2. Цікаві відомості з історії
1) Піфагор Самоський;
2) Піфагор та його теорема;
3) Єгипетський трикутник.
3. Математичний диктант.
1 |
І в |
Косинус гострого кута не залежить від … |
1 б |
ІІ в |
Косинус гострого кута прямокутного трикутника це … |
||
2 |
І в |
В Єгипетському трикутнику гіпотенуза пропорційна числу … |
1 б |
ІІ в |
В Єгипетському трикутнику катети пропорційні числам … |
||
3 |
І в |
Чи правда, що в прямокутному трикутнику відношення прилеглого до гострого кута катета до гіпотенузи більше від одиниці ? |
1 б |
ІІ в |
Чи правда, що в прямокутному трикутнику відношення прилеглого катета до гіпотенузи дорівнює одиниці? |
||
4 |
І в |
Для трикутника (90º) теорема Піфагора може бути записана так … |
1 б |
ІІ в |
Для трикутника (90º) теорема Піфагора може бути записана так … |
||
5 |
І в |
Чи правда, що похила більша за перпендикуляр? |
1 б |
ІІ в |
Чи правда, що проекція похилої на пряму більша за саму похилу? |
||
6 |
І – ІІ в |
Якщо катети прямокутного трикутника 6 см; 8 см [12 см; 9 см], то його гіпотенуза дорівнює … |
2 б |
7 |
І – ІІ в |
З однієї точки до прямої проведено дві рівні похилі. Проекції цих похилих дорівнюють по 5 см. Знайдіть відстань між основами похилих [Відстань між їх основами 16 см. Знайдіть довжини проекцій цих похилих на дану пряму]. |
2 б |
8 |
І – ІІ в |
Якщо довжина похилої, проведеної з даної точки до прямої становить 25 см, а довжина її проекції на пряму 15 см [20 см], то відстань від точки до прямої становить … |
2 б |
9 |
І в |
Якщо у прямокутному трикутнику гострий кут становить 45º, то такий трикутник … |
1 б |
ІІ в |
Яка властивість у прямокутного трикутника з гострим кутом 30º? |
4. Розв’язування задач з малюнками.
Знайти .
1) 2)
3) 4)
5. Розв’язування текстових задач.
Завдання біля дошки (виконується під час написання математичного диктанту).
1) Знайти периметр прямокутника, одна із сторін якого дорівнює 10 см, а діагональ – 26 см.
(см),
(см).
2) Основи рівнобічної трапеції дорівнюють 7 см і 19 см, а бічна сторона 10 см. Знайти висоту трапеції.
(см),
(см).
3) Висота рівнобедреного трикутника () ділить сторону на відрізки см і см. Знайти основу трикутника.
(см),
(см).
4) З точки до прямої проведено дві похилі, проекції яких на пряму дорівнюють 9 см і 16 см. Знайти відстань від точки до прямої, якщо одна з похилих на 5 см більша за другу.
;
см; см;
;
;
;
;
(см).
Відповідь: 12см.
6. Важливість теореми Піфагора.
7. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: §7, п. 62-66 – повн. с. 116, К–3; В–2.
Уважаемый посетитель!
Чтобы распечатать файл, скачайте его (в формате Word).
Ссылка на скачивание - внизу страницы.