План-конспект уроку
Тема уроку: рівняння кола.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Мета уроку:
* навчальна: вивести рівняння кола, навчати учнів знаходити рівняння кола за його центром і радіусом, знаходити з рівняння кола його центр і радіус;
* розвиваюча: розвиток абстрактно-логічного мислення, просторової уяви;
* виховна: виховувати наполегливість, уважність при розв’язуванні математичних задач зокрема і при виконанні будь-якої роботи взагалі.
План проведення уроку
I. Організаційний момент (3 хв.);
II. Актуалізація опорних знань(10 хв.);
III. Засвоєння нового матеріалу (15 хв.);
IV. Розв’язування якісних задач і вправ (15 хв.);
V. Висновки, домашнє завдання (2 хв.).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель заходить до класу, вітається з учнями, зосереджує їхню увагу, оголошує тему уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Перевірка домашнього завдання. Вчитель викликає двох учнів, для того, щоб вони записали на дошці виконанні вправи з домашнього завдання (№ 18, № 22).
2) Фронтальна робота з класом. Задача нашого уроку – вивести рівняння кола. Давайте спершу згадаємо, що таке коло. Коло – це фігура, що складається з усіх точок площини, рівновіддалених від даної (цю точку називають центром кола). Що ж таке радіус? Радіус – це відрізок, що сполучає будь-яку точку кола з його центром. Хорда кола – відрізок, що сполучає дві довільні точки кола. Діаметр – хорда, що проходить через центр кола. Кожний діаметр складається з двох радіусів, тому його довжина вдвічі більша від довжини радіуса.
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.
Отже, задача нашого уроку – вивести рівняння кола.
Насамперед з’ясуємо, що таке рівняння фігури взагалі. Рівнянням фігури на координатній площині називають рівняння з двома змінним, яке задовольняють координати будь-якої точки даної фігури і тільки вони. (Можливо учням треба пояснити зміст терміну „задовольняють”).
Давайте розглянемо випадки розміщення центра кола відносно початку координат і координатних осей (тут вчитель викликає до дошки двох учнів і прохає їх схематично зобразити декілька випадків розміщення кола):
§ центр співпадає з початком координат;
§ центр знаходиться на одній з осей координат;
§ центр не лежить на жодній з осей.
Нехай на площині задано систему координат. Розглянемо випадок, коли центр кола радіуса R знаходиться в точці О (0; 0) – початку координат (рис.1). Нехай точка М (х; у) – довільна (біжуча) точка „нашого” кола. Знайдемо відстань між точками О і М. Скористаємось формулою відстані між точками:
або .
Але ж ОМ = R, тому
. (1)
Рівняння (1) є рівнянням кола радіуса R з центром в початку координат.
Тепер, нехай маємо коло радіуса R центром в точці А (а; b) і точку М (х; у) на колі (рис.2). Тоді, знову, за формулою відстані, маємо:
або ,
і оскільки AM = R, то . (2)
Отже, рівняння (2) є рівнянням кола радіуса R з центром в точці А (а; b).
1° Якщо відомі центр і радіус кола, то ми можемо написати його рівняння. Наприклад, рівнянням кола з центром в точці (3; 1) і радіусом 2 є рівняння
.
2° Якщо дано рівняння типу (2), то ми можемо вказати, якими є центр і радіус кола. Наприклад, якщо дано рівняння кола
,
то записавши його у вигляді (2), тобто
,
можна сказати, що центр кола – точка (-1; 2), а радіус – 3.
ІV. Розв’язування якісних задач і вправ.
Отже, ми вивели рівняння кола і можемо з цього рівняння знайти центр і радіус кола. І навпаки – якщо дано центр і радіус кола, то ми можемо записати рівняння цього кола.
Зараз ми і розв’яжемо кілька задач такого типу.
1. Запищіть рівняння кола з центром в початку координат радіуса: а) 3, ; б) 4, .
Вчитель викликає до дошки двох учнів. У разі виникнення труднощів вчитель допомагає учням: оскільки центром кола є початок координат, то потрібно використати рівняння (1).
2. Коло задано рівнянням . Які з точок А (0; -5), В (3; -4), С (3; 2), D (; -) належать цьому колу? Побудуйте коло і точки на декартовій площині.
Тут потрібно скористатися означенням рівняння фігури: точки належать колу, якщо вони задовольняють його рівняння; підставляємо координати точок в рівняння і перевіряємо чи справджується рівність; для побудови кола на координатній площині проаналізуємо його рівняння – коло радіуса 5 з центром в початку координат.
3. (№25) Дано точки А (2; 0) і В (-2; 6). Складіть рівняння кола, діаметром якого є відрізок AB.
На цей приклад бажано викликати до дошки більш сильнішого учня класу. Вчитель пояснює: для того, щоб знайти рівняння кола, потрібно знайти його центр і радіус; як відомо, радіус є половиною діаметра, який ми можемо знайти як відстань між точками A і B:
,
тоді ,
а центр кола можна знайти як середину відрізка AB, нехай С(с1; с2) – центр кола, тоді
і ,
отже точка С має координати (0; 3); центр і радіус кола відомі, запишемо його рівняння:
,
тобто .
V. Висновки; домашнє завдання.
Отже, ми вивели рівняння кола і можемо записати його, якщо відомо центр і радіус цього кола; і можемо знайти центр і радіус кола, якщо відомо його рівняння.
§ 8, п. 74.
№ 26: Дано точки А (-1; -1) і С (-4; 3). Складіть рівняння кола з центром в точці С, що проходить через точку А.
№ 24: Знайдіть на колі, рівняння якого , точки: 1) з абсцисою 5; 2) з ординатою -12.
Задача. Визначте радіус кожного з кіл: а) ; б) ; в) .
Уважаемый посетитель!
Чтобы распечатать файл, скачайте его (в формате Word).
Ссылка на скачивание - внизу страницы.