Министерство образования, науки молодежи и спорта Украины
Харьковская национальная академия городского хозяйства
Кафедра ТСП и СМ
Практические работы
по дисциплине: «Механизация и автоматизация строительства и
ремонтно – строительных работ »
Выполнила:
ст. гр. МБГ2008 – 1
Проверила:
Харьков - 2012
Практичне завдання №1
Тема «Розрахувати основні параметри механізмів баштових кранів і навести розрахункову схему»
Згідно з варіантом завдання визначити:
- потрібну висоту підйому гака крана (Н),
- вантажопідйомність крана (QK),
- необхідну для монтажу елементів заданої маси (Qв).
За знайденою висотою піднімання гака Н масою вантажу Qв, що піднімається, вибираємо кран. Наводимо розрахункову схему прийнятого крана.
Для встановлення потрібних технічних параметрів монтажних кранів потрібно розглянути базові моделі і їх модифікації з усіма типами робочого обладнання, підйомними й балочними стрілами, баштово-стріловим обладнанням.
| Варіант | Маса ван- тажу Qв,(т) | h1, м | h2, м | h3, м | Тривалість ручних операцій, хв. | Кут повороту крана, α° | Довжина перес., м l | Виліт стріли крана, м. L | ||
| t1 | t2 | t3 | ||||||||
| 0 | 3,2 | 20 | 1,0 | 4,0 | 1,5 | 8,5 | 0,5 | 40 | 10 | 20 | 
Примітка: маса вантажу Qв(т) враховує масу елемента, що монтується, масу оснащення і масу строповочних пристроїв.
Розрахунок технічних параметрів
Порівняємо технічні параметри башенних кранів КБ100.3 та КБР – 1.
 Вантажопідйомність Qк
крана, прийнятого для монтажу елементів, визначається співвідношенням:
Вантажопідйомність Qк
крана, прийнятого для монтажу елементів, визначається співвідношенням:
, де Qв - вантажопідйомність крана, необхідна для монтажу елементів, т (кН);
М - вантажний момент кН м;
L - виліт стріли, необхідний для установки елемента, м.
КБ100.3: 8/98/20/3,2
8/4,9/3,2
КБР – 1: 8/85/20/3,2
8/4,25/3,2
Qв = m1 + m2 + m3 = 3,2 т де m1 - маса елемента, що монтується, т;
m2 - маса оснащення, встановленого на конструкціях до їх підйому, т;
m3 - маса строповочних пристроїв, т.
Порівняємо технічні характеристики баштових кранів КБ100.3 та КБР – 1.
| Показники | КБ 100.3 | КБР – 1 | 
| Вантажність, т | 4-8 | 3,5 - 5 | 
| Виліт стріли, м (lmin-lmax ) | 12,5-25 | 4-25 | 
| Висота піднімання, м (Н) | 48-33 | 60,6-46,1 | 
| Максимальний вантажний момент, кН м (М) | 980 | 850 | 
| Швидкість піднімання та опускання, 10-2, м/с | 46, 23 | 93, 60 | 
| Швидкість посадки, 10-2 м/с | 8; 4 | 8 | 
| Швидкість пересування крана, 10-2 м/с | 48 | 30 | 
| Швидкість пересування вантажного візка, 10-2 м/с | - | 42; 14 | 
| Частота обертання, хв.-1 | 0,7 | 0,6 | 
| Потужність електродвигунів, кВт | 41,5 | 75,5 | 
| Загальна маса крана, т | 84,4 | 78 | 
| Конструктивна маса крана, т | 32 | 42 | 
Виходячи з порівняльної характеристики приймаємо кран КБР – 1.
 Необхідна висота підйому гака крана, м
визначається за формулою
Необхідна висота підйому гака крана, м
визначається за формулою
, де h1 - позначення монтажного рівня (від основи крана), м;
h2- запас по висоті, необхідний за умовами безпеки монтажу,
h2=0,5-1 м;
h3 - висота або товщина елемента, що монтується, м;
h4- висота вантажозахватних пристроїв (строп або траверс), м;
h4 = 0,8-2,2 м.
Н = 20 + 1 + 4 + 1 = 26 м

Розрахункова схема баштового крана
Практичне завдання №2
Тема «Розрахувати основний механізм кранів»
Описати будову й накреслити конструктивну схему прийнятого крана, навести кінематичні схеми основних механізмів.
Згідно з кінематичними схемами прийнятого крана визначити робочі швидкості основних рухів крана і передаточні числа механізмів.
Розрахунок основного механізму крану

Кінетична схема механізмів баштового крана КБР – 1
а - монтажна стрілова лебідка; б - вантажна лебідка; в - лебідка вантажного візка; г - механізм пересування; д - механізм повороту
а) механізму підйому вантажу (рис. б)
 Швидкість підйому вантажу Vв визначається
так:
Швидкість підйому вантажу Vв визначається
так:
= 60*0,89/4 = 13,35 м/хв = 0,222 м/с де VK - швидкість намотування канатів на барабан стрілової лебідки, м/хв.;
 іn -
кратність поліспаста (i = 2 – 4) підйому вантажу;
      іn -
кратність поліспаста (i = 2 – 4) підйому вантажу;
= (3,14*0,344*49,5) / 60 = 0,89 м/с;
де Dб. - діаметр барабана стрілової лебідки, мм;
nб - частота обертання барабана стрілової лебідки, хв.-1.
nв = n / i = 625 / 12,63 = 49,5 хв.-1
де n – частота обертання вала двигуна стрілової лебідки, хв.-1;
і - передаточне число редуктора стрілової лебідки.
Загальне передаточне число ступінчастих передач визначається як


 де                 - передаточні числа окремих
передач;
де                 - передаточні числа окремих
передач; 

 - кількість зубців веденого
колеса;
                     - кількість зубців веденого
колеса;
- кількість зубців ведучої шестерні.
i = i1 * i2 = (Z2 * Z4) / (Z1 * Z3) = (73 * 81) / (81 * 18) = 12,63
б) механізму зміни вильоту стріли крана(рис. а)
 Швидкість підйому стріли
крана Vв визначається так:
Швидкість підйому стріли
крана Vв визначається так:
= 60 * 0,29 / 4 = 4,35 м/хв, де VK - швидкість намотування канатів на барабан вантажної лебідки, м/хв.;
 іn -
кратність поліспаста (i = 2 – 4) підйому вантажу;
      іn -
кратність поліспаста (i = 2 – 4) підйому вантажу;
= (3,14*0,377*14,63) / 60 = 0,29 м/с;
де Dб. - діаметр барабана вантажної лебідки, мм;
nб - частота обертання барабана вантажної лебідки, хв.-1.
nв = n / i = 710 / 48,51 = 14,63 хв.-1
де n – частота обертання вала двигуна вантажної лебідки, хв.-1;
і - передаточне число редуктора вантажної лебідки.
i = i1 * i2 = (Z2 * Z4) / (Z1 * Z3) = (86 * 88) / (13 * 12) = 48,51
в) розрахувати механізм повороту крана (рис. д)
Частота
обертання, (хв.-1) механізму повороту крана 
де n1 - частота обертанні вала двигуна механізму повороту, хв.-1;
і - передаточне число редуктора механізму повороту крана.
n = 910 / 1268,5 = 0,72 хв.-1
i = i1 * i2 * i3 * i4 = (Z2 * Z4 * Z6 * Z8) / (Z1 * Z3 * Z5 * Z7) = (36 * 68 * 60 * 114) / (10 * 12 * 10 * 11) = 1268,5
г) розрахувати механізм пересування вантажного візка (рис.в)
 Швидкість пересування
вантажного візка
Швидкість пересування
вантажного візка
= 14,9 / 98 = 0,15 м/с
 де V1 – швидкість
намотування канатів на барабан, м/с.;
де V1 – швидкість
намотування канатів на барабан, м/с.;
= (3,14 * 0,320 * 890) / 60 = 14,9 м/с
 де       - діаметр барабану
лебідки вантажного візка, мм;
де       - діаметр барабану
лебідки вантажного візка, мм;
 - частота
обертання барабана лебідки вантажного візка;
           - частота
обертання барабана лебідки вантажного візка;
 - передаточне
число черв’ячного редуктора.
           - передаточне
число черв’ячного редуктора.
|  | 
= 98 / 1 = 98

 де         - число зубців колеса,
де         - число зубців колеса,
- число заходів черв'яка (Z1 = 1) - черв'як однозахідний;
д) розрахувати механізм пересування крана по рейках (рис. г)
Швидкість пересування крана, м/хв.,
 = 3,1 * 0,55 * 5,54 = 9,44 м/хв = 0,157м/с
= 3,1 * 0,55 * 5,54 = 9,44 м/хв = 0,157м/с
 де           - діаметр
ходових коліс крана, м;
де           - діаметр
ходових коліс крана, м;

 - частота обертання
коліс, хв.-1
            - частота обертання
коліс, хв.-1
= 840 / 151,71 = 5,54 хв.-1
де   
 -  частота
обертання вала двигуна, хв.-1;
 -  частота
обертання вала двигуна, хв.-1;
 - передаточне
число механізму пересування.
 - передаточне
число механізму пересування.
i = i1 * i2 = (Z2 * Z4) / (Z1 * Z3) = (59 * 54) / (1 * 21) = 151,71
Визначаємо час циклу крану:
Тцикла = t1 + t2 + t3 + t4 = 138 + 22,2 + 3,2 + 117 = 280,4 сек де, t1 – час пересування крана по рейкам
t1 = S / V = 10 / 4,35 = 2,3 хв = 138 сек
t2 – час на поворот крану
t2 = 2α / (360 * n) = 2*40 / 360*0,6 = 0,37 хв = 22,2 сек
t3 – час на пересування візка
t3 = S / V = 21 / 0,15 = 3,2 сек
S = lmax – lmin = 25 – 4 = 21 м
t4 – час на підйом вантажу
t4 = S / V = 26 / 13,35 = 1,95 хв = 117 сек
Практичне завдання №3
Виконати розрахунок вантажної лебідки баштового крана.
Для цього:
· накреслити схему запасування каната згідно зі своїм варіантом;
· визначити загальний ККД підйомного механізму;
· підібрати сталевий канат;
· визначити довжину, діаметр і канатомісткість барабана лебідки;
визначити необхідну потужність і вибрати електродвигун.
Схема канатного поліспаста:

Визначити загальний ККД поліспаста підйомного механізму:

 = 0,58 * 0,98 = 0,57
= 0,58 * 0,98 = 0,57
 де       - ККД поліспаста;
де       - ККД поліспаста; 
- ККД блоків.
Для поліспаста, в якого канат з нижнього рухомого блока
 = (0,98 / (1+4)) *
((1 - 0,983)/(1 - 0,98)) = 0,196 * 2,94 = 0,58
 = (0,98 / (1+4)) *
((1 - 0,983)/(1 - 0,98)) = 0,196 * 2,94 = 0,58
де
 =0,98 - ККД одного
блока;
=0,98 - ККД одного
блока;
і - кратність поліспаста = 4
z – число блоків у палиспасті = 3
Вибір сталевих канатів
У вантажопідйомних машинах застосовують переважно канати типу ЛК-Р. Підбирають канат за допустимим зусиллям на розрив, Н:
 = 5,5 *
21500 = 118 250 Н
 = 5,5 *
21500 = 118 250 Н
де К - коефіцієнт запасу міцності каната на розрив залежно від режиму роботи лебідки (легкий режим - К = 5; середній - К = 5,5; важкий режим К = 6).
Рк - максимальне робоче зусилля в канаті, Н.
Вибрати канат потрібно з
урахуванням :
:
 = (9,81 *
5000) / (4 * 0,57) = 21500 Н
= (9,81 *
5000) / (4 * 0,57) = 21500 Н
де Qmax – максимальна вантажопідйомність крана, т = 5т
іпол - кратність поліспаста = 4
Згідно з ГОСТ 2688-80 за Рр - максимальним зусиллям підібрати канат.
Діаметр барабана лебідки підбирають з умов
 ,
,
0,344 /dk (20 – 1)
dk [ 0,344 / 19
dk [ 0,018 м = 18 мм де dк - діаметр каната, мм = 344 мм
е - коефіцієнт, що враховує режим роботи і тип машини (е=20).
При т - кількість шарів намотування каната = 1:
Робочу довжину барабана визначають при одношаровому намотуванні:
Уважаемый посетитель!
Чтобы распечатать файл, скачайте его (в формате Word).
Ссылка на скачивание - внизу страницы.