Коло. Довжина кола: План-конспект уроку математики

Страницы работы

3 страницы (Word-файл)

Содержание работы

План-конспект уроку

Клас: 6-а

Тема. Коло.  Довжина кола.

Мета: Вивести поняття кола. Відкрити формулу для обчислення довжини кола, навчити користуватися цією формулою для розвязування задач і вправ.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

План уроку.

1.  Організаційний момент.

2.  Актуалізація опорних знань.

3.  Виклад нового матеріалу.

4.  Розв’язування задач.

5.  Домашнє завдання.

Хід уроку:

1.  Організаційний момент.

2.  Актуалізація опорних знань.

На дошці будують довільну пряму, промінь, відрізок.

Фронтальне опитування: Які фігури зображені на дошці?

Як їх позначають? Дайте означення прямої, променя, відрізка?   

3.  Виклад нового матеріалу.

Нагадати з якими фігурами учні знайомі (трикутник, чотирикутник, трапеція, паралелограм). У житті часто зустрічаються круглі фігури, наприклад, колесо велосипеда, кермо автомобіля, тарілка і т. д. А які ви знаєте круглі предмети? Ознайомимося з колом. Візьмемо циркуль. Його дві ніжки розхиляються на будь-який кут. Одна ніжка має вістря гостре, а інша – грифель. Беремо будь-який розхил циркуля і ніжку з вістрям ставимо у будь-яку точку. Позначимо цю точку О.

Інша ніжка з грифелем – рухається, а перша – ні. Зазначимо грифелем кілька точок. Розхил циркуля не змінювали, тобто всюди він один і той самий: і та, й інша точки –  ­всі розміщені на однаковій

відстані від т.О, а тому ці точки називаються рівновіддаленими від т.О. ми можемо грифелем наставити цих точок дуже багато, одна біля одної, так, що всі вони утворять замкнену лінію. Таку лінію і називають колом, а точку О – центром кола. Усі точки, що утворюють коло, називаються точками кола. Візьмемо і з’єднаємо т.О з будь-якою точкою кола, наприклад з точкою А. Отримаємо відрізок ОА. Відстань від т.О до точки кола називається радіусом кола і позначається буквою r або R. Радіусом кола називається також відрізок, що з’єднує будь-яку точку кола з його ценром. Радіуси одного кола рівні. Намалюємо коло і проведемо через центр відрізок АВ.

Такий відрізок АВ називається діаметром кола і позначається буквою d.

Діаметр – відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить через центр.

                                                                  Подивіться уважно на малюнок.

Чим є відрізки ОА  і ОВ? (радіуси). Можемо сказати, що АВ складається з двох радіусів ОА і ОВ. АВ=АО+ОВ. Звідси випливає, що d=r+r; d=2r. Отже, діаметр дорівнює подвоєному радіусу.

    Ми розглянули діаметр – відрізок, що проходить через центр кола з кінцями на колі, але ж є й такі відрізки, що не проходять через центр кола. Відрізок, що з’єднує будь-які дві точки кола, називається хордою. KL – хорда. Найбільша хорда є його діаметр.

    Літерою С позначають довжину кола, а d – діаметр. Архімед після довгих вимірювань помітив, що якщо  точно виміряти ці величини і знайти відношення довжини кола до його діаметра, то в усіх випадках він отримував 3,14. Простіше виміряти діаметр кола і помножити на 3,14. Відношення С/d домовилися позначати π і тому формулу обчислення довжини кола записують так: C=πd або C=2πr оскільки d=2r π= C/d.

4.  Розв’язування задач.

№ 905 (усно).

Знайдіть довжину кола діаметром 10см.

d=10см.

π=3,14

С – ?

Розв’язання:

С=πd; С=10*3,14=31,4(см)

Відповідь: С=31,4см.

№ 907 (усно).

Знайдіть довжину кола радіуса 5дм.

r=5дм

π=3,14

С – ?

Розв’язання:

С=2πr; С=2*3,14*5=31,4(дм).

 Відповідь: 31,4дм.

№ 911.

Довжина кола дорівнює 11м. Знайдіть діаметр.(π=22/7).

С=11м.

π=22/7

Розв’язання:

С=πd, d=С/π; 11/3,14=3,5(м).

Відповідь:d=3,5м.

5.   Завдання додому:

§6 № 907, 913.

№ 907.

Знайдіть довжину кола а) діаметра: 2,5см.

                                   в) радіуса: 5см.

а) d=2,5см.

   С-?

    Розв’язання:

С=πd; С=2,5*3,14=7,85(см),

в) r=5см

   С-?

    Розв’язання:

С=2πr; С=2*3,14*5=31,4(см).

Відповідь: 7,85(см); 31,4(см).

№913.

Який шлях подолає в пустелі верблюд, пройшовши по колу радіуса  3 км?

r=3км

π=3,14

Розв’язання:

С=2πr; С=2*3,14*3=18,84(км).

Відповідь: С=18,84км.
